Kwasy tłuszczowe omega-3 (n-3) i omega-6 (n-6) należą do grupy NNKT, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Organizm nie jest w stanie sam ich zsyntetyzować. Z tego względu tak ważne jest, abyś w swojej diecie uwzględnił(-a) ich odpowiednią podaż. Właściwie zbilansowana dieta stanowi istotny element w terapii m. in. chorób układu krążenia, chorób autoimmunologicznych, a nawet depresji ze względu na ochronne właściwości kwasów omega-3.
Spis treści
Ochronne właściwości kwasów omega-3 (DHA i EPA)
Tłuszcz pokarmowy dostarcza organizmowi m. in. nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny n-6 i n-3. Kwasy te są jednym z podstawowych składników budulcowych dla komórek, tkanek i narządów. Co więcej, są odpowiedzialne za prawidłową pracę komórek nerwowych, pozytywnie wpływając na przekaźnictwo międzykomórkowe. Biorą też udział w produkcji tzw. eikozanoidów, czyli substancji o charakterze hormonów tkankowych. Ponieważ zazwyczaj omega-6 nie brakuje w codziennej diecie, to właśnie ochronne właściwości omega-3 (a dokładnie DHA i EPA należące do rodziny kwasów omega-3), stanowią główny przedmiot badań naukowych.
Udowodniono, że DHA odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju układu nerwowego na etapie życia płodowego i wczesnego dzieciństwa. W skrajnych przypadkach bardzo duże niedobory DHA mogą powodować zaburzenia widzenia, a także sprzyjać powstawaniu niektórych form niedorozwoju umysłowego. Wyniki badań naukowych wskazują też na istotny związek deficytu DHA na rozwój depresji. Dlaczego? Otóż niedobór tego składnika powoduje pogorszenie funkcjonowania błon komórek nerwowych kory mózgu. Nienasycone kwasy tłuszczowe (w przeciwieństwie do nasyconych tłuszczów, w które obfitują pokarmy mięsne i żywność fast-food) będą korzystnie wpływać na obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL (potocznie nazywanego “złym cholesterolem”). A co za tym idzie, będzie sprzyjać profilaktyce chorób układu krążenia.
Działanie przeciwzapalne kwasów omega
Poprzez hamowanie odpowiedzi immunologicznej organizmu, kawasy omega-3 wykazują pozytywny wpływ w leczeniu chorób skóry (takich jak łuszczyca), astmy, reumatoidalnym zapaleniu stawów. Korzystny efekt obserwuje się także w leczeniu innych chorób o podłożu autoimmunologicznym, jak np. Hashimoto. Jesteś obciążony ryzykiem wystąpienia chorób nowotworowych, cukrzycy typu 2 i nadciśnienia? Koniecznie zwiększ spożycie kwasów omega-3. Wówczas obniżysz prawdopodobieństwo ich wystąpienia.
© 2023 Śląskie Laboratoria Analityczne. Wszelkie prawa zastrzeżone.