BadanieDietetyka

Ochronne właściwości kwasów omega-3

By 13 października 2020 13 grudnia, 2023 No Comments

Kwasy tłuszczowe omega-3 (n-3) i omega-6 (n-6) należą do grupy NNKT, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Organizm nie jest w stanie sam ich zsyntetyzować. Z tego względu tak ważne jest, abyś w swojej diecie uwzględnił(-a) ich odpowiednią podaż. Właściwie zbilansowana dieta stanowi istotny element w terapii m. in. chorób układu krążenia, chorób autoimmunologicznych, a nawet depresji ze względu na ochronne właściwości kwasów omega-3.

Ochronne właściwości kwasów omega-3 (DHA i EPA)

Tłuszcz pokarmowy dostarcza organizmowi m. in. nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny n-6 i n-3. Kwasy te są jednym z podstawowych składników budulcowych dla komórek, tkanek i narządów. Co więcej, są odpowiedzialne za prawidłową pracę komórek nerwowych, pozytywnie wpływając na przekaźnictwo międzykomórkowe. Biorą też udział w produkcji tzw. eikozanoidów, czyli substancji o charakterze hormonów tkankowych. Ponieważ zazwyczaj omega-6 nie brakuje w codziennej diecie, to właśnie ochronne właściwości omega-3 (a dokładnie DHA i EPA należące do rodziny kwasów omega-3), stanowią główny przedmiot badań naukowych.

Udowodniono, że DHA odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju układu nerwowego na etapie życia płodowego i wczesnego dzieciństwa. W skrajnych przypadkach bardzo duże niedobory DHA mogą powodować zaburzenia widzenia, a także sprzyjać powstawaniu niektórych form niedorozwoju umysłowego. Wyniki badań naukowych wskazują też na istotny związek deficytu DHA na rozwój depresji. Dlaczego? Otóż niedobór tego składnika powoduje pogorszenie funkcjonowania błon komórek nerwowych kory mózgu. Nienasycone kwasy tłuszczowe (w przeciwieństwie do nasyconych tłuszczów, w które obfitują pokarmy mięsne i żywność fast-food) będą korzystnie wpływać na obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL (potocznie nazywanego “złym cholesterolem”). A co za tym idzie, będzie sprzyjać profilaktyce chorób układu krążenia.

Działanie przeciwzapalne kwasów omega

Poprzez hamowanie odpowiedzi immunologicznej organizmu, kawasy omega-3 wykazują pozytywny wpływ w leczeniu chorób skóry (takich jak łuszczyca), astmy, reumatoidalnym zapaleniu stawów. Korzystny efekt obserwuje się także w leczeniu innych chorób o podłożu autoimmunologicznym, jak np. Hashimoto. Jesteś obciążony ryzykiem wystąpienia chorób nowotworowych, cukrzycy typu 2 i nadciśnienia? Koniecznie zwiększ spożycie kwasów omega-3. Wówczas obniżysz prawdopodobieństwo ich wystąpienia.

Ochronne właściwości kwasów omega-3

Źródła kwasów omega-3

Głównym, naturalnym źródłem kwasów DHA i EPA jest przede wszystkim tłuszcz rybi. Niestety, ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych w produktach rybnych jest bardzo uzależniona od gatunku, pory roku, a nawet miejsca połowu ryb. Najwięcej omega-3 (w przeliczeniu na 100g produktu) zawiera łosoś atlantycki hodowlany, sardela europejska, pstrąg tęczowy oraz śledź atlantycki. Innym źródłem kwasów omega-3 są produkty roślinne, głównie oleje (np. olej lniany). Jeśli zależy Ci, aby Twoja dieta była bogata w zdrowe tłuszcze, włącz też migdały, orzechy włoskie i tofu.

Jak sprawdzić ochronne właściwości kwasów omega-3?

Aby poznać ilość i proporcje pomiędzy kwasami tłuszczowymi w swoim organizmie wykonaj OMEGA Test. Jest to badanie opracowane dla osób, które są podatne na częste infekcje, mają obniżony nastrój lub cierpią na depresję. Wykonanie badania zalecane jest też osobom z problemami skórnymi, zaburzeniami lipidogramu, chorobami serca, cukrzycą typu 2. Badanie OMEGA Test jest zbiorem informacji, dzięki którym będziesz mógł tak zaplanować dietę, aby przyjmowanie kwasów tłuszczowych było zgodne z aktualnym stanem i potrzebami organizmu. Takie badanie możesz zrealizować w najbliższym punkcie pobrań. Omega Test możesz wykonać też w Łodzi, gdzie funkcjonujemy pod nazwą Laboratorium Medyczne badaj.to. Jeśli jesteś dietetykiem i chcesz rozpocząć współpracę z naszym laboratorium to sprawdź  ofertę współpracy.

Ochronne właściwości kwasów omega-3

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 4.3 / 5. Liczba ocen: 4

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.