BadaniePakiety badań

Podstawowe badania krwi

By 17 września 2014 4 października, 2019 No Comments

Podstawowe badania krwi w Pakiecie Ogólnym

Podstawowe badania krwi

Pakiet ogólny – poznaj oznaczenia jakie wchodzą w skład pakietu

Morfologia krwi – to najczęściej wykonywane podstawowe badania krwi (diagnostyczne), polegające na ocenie stężenia hemoglobiny oraz ilościowej i jakościowej ocenie elementów morfotycznych krwi (leukocytów, erytrocytów, trombocytów). Badanie to wykonujemy w celach profilaktycznych oraz w diagnostyce wielu schorzeń. Wśród przyczyn, dla których wykonujemy to badanie, znajdują się: podejrzenie niedokrwistości, nadkrwistości, choroby zakaźnej, stanu zapalnego, krwotoku wewnętrznego, skazy krwotocznej, diagnostyka innych chorób krwi. Więcej

OB (odczyn Biernackiego) – to badanie laboratoryjne mierzące drogę opadania czerwonych krwinek w niekrzepnącej krwi w ciągu 1 godziny. Może służyć jako wskaźnik procesów zapalnych, reumatycznych lub nowotworowych. Więcej

Jonogram – to zestaw badań laboratoryjnych służących do oceny zawartości elektrolitów w osoczu. Polega on na oznaczeniu stężeń najważniejszych dla życia jonów (sodu, potasu, jonów chlorkowych). Utrzymanie ich na właściwym poziomie jest kluczowe dla zachowania dobrego stanu zdrowia. Zaburzenia w tym zakresie mogą być objawem lub prowadzić do rozwoju wielu chorób. Znana jest ogromna ilość chorób, w których przebiegu obserwuje się zmiany stężeń elektrolitów. Prowadzą do nich np. choroby nerek, układu oddechowego, układu hormonalnego (np. zmiany stężenia wapnia w chorobach przytarczyc), różnego rodzaju choroby metaboliczne oraz wszelkie inne stany przebiegające z zaburzeniami równowagi kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej.

Glukoza – badanie poziomu glukozy we krwi to badanie jest prowadzone w kierunku badania cukrzycy. Stężenie glukozy wykonuje się najczęściej rano, na czczo. Wskazaniem do wykonania tego badania powinno być pojawienie się takich objawów, jak: postępujące zmęczenie, nadmierne pragnienie i uczucie głodu, częste oddawanie moczu, zaburzenia widzenia, niewyjaśniony spadek masy ciała, stany zapalne okolicy narządów płciowych, stany zapalne skóry itp. Więcej

Laboratoryjne badania krwi w Pakiecie Ogólnym – ciąg dalszy

Lipidogram – to badanie dostarczające informacji na temat stężenia całkowitego cholesterolu (stężenia frakcji HDL i LDL) we krwi oraz stężenia triglicerydów. Wykonuje się je na czczo (najlepiej po 12 godzinach od ostatniego posiłku). Wskazane jest również stosowania niskotłuszczowej diety kilka dni przed badaniem. Przekroczenie norm oznacza zwiększone ryzyko miażdżycy i chorób układu krążenia (u cukrzyków normy są bardziej rygorystyczne). Więcej

Żelazo – występuje we wszystkich komórkach organizmu, jest składową enzymów i hemoglobiny. W enterocytach oraz w wątrobie, śledzionie i szpiku kostnym jest magazynowane jako ferrytyna. Uczestniczy w transporcie tlenu do komórek. Badanie zleca się przy podejrzeniu niedoboru żelaza, złego wchłaniania, do obliczenia wysycenia transferyny. Wartości nieprawidłowe żelaza występują przy przewlekłej utracie krwi, obfitych miesiączkach, w patologiach przewodu pokarmowego (zaburzenia wchłaniania). Nieprawidłowe wartości obserwujemy również podczas ciąży, podczas karmienia piersią, w stresie, w infekcjach, stanach zapalnych, w nowotworach i w chorobach nerek oraz wątroby.

Aby przystąpić do badania pacjent musi być na czczo. Na kilka dni przed wykonaniem badania nie powinno się przyjmować preparatów zawierających żelazo, a w dniu poprzedzającym badanie nie wolno spożywać pokarmów bogatych w żelazo (np.wątróbka, szpinak, czerwone mięso). Kobiety powinny wykonać badanie co najmniej 3 dni po menstruacji. Więcej

ALT – to badanie służy do wykrycia uszkodzeń wątroby. Lekarz zleca wykonanie badania, jeśli pacjent skarży się na ciągłe osłabienie, zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, puchlinę brzuszną, zażółcenie skóry i błon śluzowych, ciemny mocz, odbarwiony stolec i swędzenie skóry. Zaleca się wykonanie badania ALT u osób, które mogły zostać zakażone wirusem zapalenia wątroby, uległy zatruciu (np. grzybami) lub mają w rodzinie osoby z chorą wątrobą, zażywają leki mogące uszkodzić wątrobę, nadużywają alkoholu. Więcej

Podstawowe badania krwi w Pakiecie Ogólnym – poznaj pozostałe badania zawarte w pakiecie

TSH – oznaczenie wykonujemy w przypadku podejrzenia nadczynności, bądź też niedoczynności tarczycy. Niskie stężenie TSH sugeruje nadczynność tarczycy. W tym przypadku jednak lekarz dodatkowo zleca wykonanie badania wolnych hormonów tarczycy np. fT4 lub/i fT3. Jeżeli poziom tych hormonów jest zbyt wysoki – mamy do czynienie z nadczynnością tarczycy. Warto wiedzieć, że wiele leków może mieć wpływ na wyniki badań TSH. W związku z tym ich stosowanie powinno być omówione z lekarzem przed wykonaniem badania.

Na wyniki badań mogą mieć również wpływ czynniki, takie jak: stres, choroby o ostrym przebiegu, a także III trymestr ciąży. Należy pamiętać, iż choroby tarczycy mają negatywny wpływ na stan i funkcjonowanie naszego organizmu i mogą objawiać się m.in. tyciem lub chudnięciem, zmęczeniem i osłabieniem, nerwowością i nadpobudliwością, kołataniem serca itp. Więcej

Kwas moczowy – oznaczenia poziomu kwasu moczowego wykonuje się w próbce krwi żylnej, pobranej najczęściej z żyły łokciowej. Na badanie pacjent powinien zgłosić się na czczo, po co najmniej 8-godzinnej przerwie od ostatniego, lekkostrawnego posiłku. Najczęściej oznaczanie stężenia kwasu moczowego jest wykorzystywane w diagnostyce dny moczanowej. Należy zwrócić uwagę, że samo stwierdzenie zwiększonej ilości kwasu moczowego we krwi, daje jedynie podejrzenie tej choroby. By potwierdzić diagnozę należy stwierdzić również występowanie objawów zapalenia stawów.

Pakiet Ogólny – reszta oznaczeń wchodzących w skład pakietu

Kreatynina – w celu oznaczenia stężenia kreatyniny pobiera się do badania próbkę krwi żylnej, najczęściej z żyły łokciowej. Na badanie należy przyjść na czczo. Wzrost stężenia kreatyniny w surowicy krwi świadczy o upośledzeniu funkcji filtracyjnej nerek. Należy także pamiętać, że niewielkie podwyższenie stężenia kreatyniny może być związane z przyrostem masy mięśniowej lub stosowaniem suplementów zawierających w swoim składzie kreatynę. Obniżenie stężenia kreatyniny we krwi nie występuje często. Jego przyczyną może być głodówka, zanik mięśni lub stosowanie kortykosteroidów. Może wystąpić także podczas ciąży.

Mocznik – mocznik we krwi jest parametrem umożliwiającym ocenę funkcji nerek. Związek ten jest końcowym produktem rozkładu białek i wytwarzany jest głównie w wątrobie. Stężenie mocznika w surowicy zależy od wielu czynników, dlatego też diagnoza choroby powinna być postawiona po oznaczeniu również innych wskaźników, np. stężenie kreatyniny czy amoniaku. Wysoki poziom mocznika może wskazywać na dietę wysokobiałkową lub na zbyt duży rozpad białek. Niski poziom mocznika wynika zaś z uszkodzenia wątroby lub świadczy o tym, że w organizmie występuje niedobór białek. Stężenie mocznika we krwi oznaczane jest także w przypadku, gdy pojawiają się u pacjenta takie dolegliwości, jak zaburzenia świadomości, senność, zmęczenie, wymioty, zaburzenia krzepliwości krwi oraz silny świąd skóry. Takie objawy bowiem mogą wskazywać na mocznicę.

Podstawowe badanie – ogólna analiza moczu

Ogólna analiza moczu (BOM) – należy do badań podstawowych, może być wskazówką do wykrycia wielu chorób i cenną informacją w ocenie ogólnej stanu zdrowia pacjenta. Nerki usuwają z moczem produkty przemiany materii, substancje organiczne, płyny i inne substancje toksyczne, stąd mocz może zawierać setki różnych substancji. Wiele czynników (takich jak dieta, ilość i jakość płynów, wysiłek fizyczny oraz czynność nerek i stan dróg moczowych) ma wpływ na zawartość moczu.

W moczu można oznaczyć ponad 100 różnych substancji. Rutynowo w badaniu ogólnym moczu oznacza się: kolor moczu (mocz jasno żółty jest rozcieńczony, a ciemnożółty jest zwykle zagęszczony), przejrzystość moczu (normalny mocz, który jest klarowny może stać się mętny przez bakterie, krew, spermę, śluz). Kolejne oznaczenie to zapach moczu (niektóre choroby zmieniają zapach moczu, np. zakażenie bakterią E. coli może powodować cuchnący zapach, a w przebiegu cukrzycy mocz może mieć zapach „słodki”, lub owocowy).

W analizie moczu oznacza się również ciężar właściwy moczu, który wskazuje na zdolność nerek do zagęszczania moczu. Im wyższy jest ciężar właściwy moczu tym cięższe substancje są w nim rozpuszczone. Białko w moczu – normalnie nie ma oznaczalnego stężenia białka w moczu, ale gorączka, forsowny wysiłek, ciąża i niektóre choroby nerek mogą spowodować pojawienie się białka. Kolejnym oznaczanym parametrem jest glukoza (cukier) w moczu. W prawidłowym moczu nie ma glukozy lub znajduje się w niewielkiej ilości, ale jeżeli we krwi jest bardzo wysoki poziom cukru (jak w niekontrolowanej cukrzycy), wówczas glukoza przedostaje się do moczu. Cukier może pojawiać się także w moczu w uszkodzeniu lub chorobach nerek. Ciała ketonowe w moczu – duże ilości ciał ketonowych w moczu mogą być oznaką niebezpiecznego stanu w przebiegu cukrzycy zwanego kwasicą ketonową.

Ogólna analiza moczu w Pakiecie Ogólnym – ciąg dalszy

Dieta z niską zawartością cukrów lub skrobi, głodzenie lub uporczywe wymioty mogą również spowodować powstanie ciał ketonowych w moczu, czerwone lub białe krwinki w moczu. Prawidłowo w moczu nie powinny znajdować się krwinki, jednak zapalenie lub inne choroby i uszkodzenie nerek, moczowodów, pęcherza moczowego, cewki moczowej mogą spowodować pojawienie się krwi w moczu.

Białe krwinki są często oznaką infekcji, zmiany nowotworowej lub choroby dróg moczowych. Wałeczki (niektóre choroby nerek powodują tworzenie się zlepów z różnych substancji w kanalikach nerkowych – są to wałeczki, których jest kilka typów: wałeczki woskowe, tłuszczowe, białkowe, wałeczki mogą tworzyć także krwinki czerwone lub białe). Rodzaj wałeczków pomaga w rozpoznaniu istniejącej choroby nerek. Kryształy (u zdrowych osób w moczu występuje niewielka ilość kryształów). Większa liczba kryształów lub obecność specyficznych ich rodzajów może powodować tworzenie kamieni moczowych, lub sygnalizować nieprawidłowy metabolizm organizmu. W osadzie patologicznego moczu mogą występować liczne bakterie lub/i drożdże. Spotykamy także pasożyty (spłukane z okolicy odbytu lub cewki moczowej), które w prawidłowym moczu nie występują. Więcej

Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Badania w pakiecie ogólnym (podstawowe badania krwi) wykonają Państwo
w każdym punkcie pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych.

Zapraszamy także do poznania pozostałych naszych pakietów badań.

Poznaj nasze pakiety badań

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 3.6 / 5. Liczba ocen: 33

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.

Sprawdź w e-sklepie:

Tyreotropowy hormon (Tyreotropina) 3-cia generacja - TSH - 26,50 zł

Trijodotyronina wolna - FT3 - 26,50 zł

Tyroksyna wolna - FT4 - 26,50 zł