0

Badanie: Wymaz z zatok

Bakteryjne zapalenie zatok jest zakażeniem jednej lub kilku zatok obocznych nosa i stanowi powikłania w przebiegu przeziębienia lub zakażenia wywołanego przez wirusy w obrębie górnych dróg odd...

Nazwa badania

Wymaz z zatok

Opis badania

Bakteryjne zapalenie zatok jest zakażeniem jednej lub kilku zatok obocznych nosa i stanowi powikłania w przebiegu przeziębienia lub zakażenia wywołanego przez wirusy w obrębie górnych dróg oddechowych. Część przypadków ma etiologię zapalenia zębopochodnego ze źródłem w ropniach okołowierzchołkowych. Wykonuje się punkcję zatok czołowych lub szczękowych. Jest to zabieg laryngologiczny, polegający na nakłuciu zatoki igłą, usunięciu z niej zalegającej wydzieliny.

Wymaz z zatok

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać Wymaz z zatok
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

Punkcja zatok jest konieczna, jeżeli podjęte leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a dolegliwości nie ustępują, a nawet się nasilają.
Punkcja zatok wskazana jest przede wszystkim przy zapaleniach zatok o gwałtownym i ostrym przebiegu. Prawidłowa diagnostyka obejmuje wykonanie posiewu w kierunku drobnoustrojów tlenowych i beztlenowych.

Wskazówki dla pacjenta

Brak.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Zasady pobierania punktaków z zatok przynosowych: nakłucie zatok przynosowych zawsze powinno być wykonywane przez lekarza laryngologa. Rekomendowanym materiałem klinicznym jest wydzielina pobrana poprzez aspirację lub punkcję jamy zatoki. Procedury chirurgiczne są niezbędne do pozyskania materiałów z zatok sitowych i czołowych. W zapaleniu zatok szczękowych mogą być pobierane wymazy endoskopowe, ale wyłącznie u pacjentów dorosłych.

Czas oczekiwania na wynik

do 7 dni roboczych.

Grupa badań

Wyniki (jednostki)

I wynik ujemny – posiewy ujemne.

II wynik dodatni (wynik półilościowy) – identyfikacja drobnoustroju wraz z antybiogramem.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb