Nazwa badania
Wymaz z zatok
Opis badania
Bakteryjne zapalenie zatok jest zakażeniem jednej lub kilku zatok obocznych nosa i stanowi powikłania w przebiegu przeziębienia lub zakażenia wywołanego przez wirusy w obrębie górnych dróg oddechowych. Część przypadków ma etiologię zapalenia zębopochodnego ze źródłem w ropniach okołowierzchołkowych. Wykonuje się punkcję zatok czołowych lub szczękowych. Jest to zabieg laryngologiczny, polegający na nakłuciu zatoki igłą, usunięciu z niej zalegającej wydzieliny.
Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.
Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ
Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.
Aby wykonać Wymaz z zatok
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych
Wskazania do wykonania badania
Punkcja zatok jest konieczna, jeżeli podjęte leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a dolegliwości nie ustępują, a nawet się nasilają.
Punkcja zatok wskazana jest przede wszystkim przy zapaleniach zatok o gwałtownym i ostrym przebiegu. Prawidłowa diagnostyka obejmuje wykonanie posiewu w kierunku drobnoustrojów tlenowych i beztlenowych.
Wskazówki dla pacjenta
Brak.
Przygotowanie Pacjenta do badania
Zasady pobierania punktaków z zatok przynosowych: nakłucie zatok przynosowych zawsze powinno być wykonywane przez lekarza laryngologa. Rekomendowanym materiałem klinicznym jest wydzielina pobrana poprzez aspirację lub punkcję jamy zatoki. Procedury chirurgiczne są niezbędne do pozyskania materiałów z zatok sitowych i czołowych. W zapaleniu zatok szczękowych mogą być pobierane wymazy endoskopowe, ale wyłącznie u pacjentów dorosłych.
Czas oczekiwania na wynik
do 7 dni roboczych.
Grupa badań
Wyniki (jednostki)
I wynik ujemny – posiewy ujemne.
II wynik dodatni (wynik półilościowy) – identyfikacja drobnoustroju wraz z antybiogramem.